top of page

ÖYKÜ YAZARLIĞI ATÖLYESİ

Sait Faik gibi “yazmasam deli olacaktım” dediniz ve beyaz sayfanın karşısına geçtiniz. Ama zihninizin içinde dolanan fikirler bir türlü sözcüklere dönüşmedi. Ardı ardına buruşturup attınız beyaz kâğıtları. Oysa daha önce akıp gitmişti sözcükler… Kimilerinin “yazar tıkanması” dediği, yazmakla uğraşan çoğu insanın yaşadığı durumdur bu. Belki bu tıkanıklığı aşmanın bir yolu vardır.

Bir çocuğun yalnızca çevresindekileri dinleyerek konuşmayı öğrenmesi gibi, yazarlar da kendilerinden önceki eserlerden yola çıkarak kendi seslerini bulabilirler. Yazmak, okuyarak öğrenilebilen bir eylemdir. Dostoyevski’nin, Gogol’ün “Palto”sundan çıkmasına şaşmamak gerek… Diğer yandan edebiyat tarihinde pek çok farklı akım, tarz, yöntem olsa da, binlerce yıl önce yazılmış destanlarda, anlatıla anlatıla günümüze ulaşmış masallarda, hatta bilimkurgu filmlerde çok benzer dramatik yapıların olmasına da şaşmamak gerek…

Aristoteles’in Poetikası’ından bu yana bahsedilen dramatik yapı, insanların bir öyküyü nasıl dinlemek, okumak, izlemek istediklerini ya da daha doğru bir deyişle nasıl algılayabildiklerini gösteriyor. Kimi yazarlar, bu bilgiyi okudukları eserlerden farkında olmadan öğrenip içselleştirirmiş, kimi yazarlarsa bu dramatik yapıyı nasıl kurabileceklerini farklı kaynaklardan öğrenmişlerdir. Ama değişmeyen gerçek bu yapının eserlerine geçtiğidir.

Atölyenin amacı, bu dramatik yapıyı hem okunacak, dinlenecek, izlenecek öykülerden çıkartarak içselleştirmek, hem de konu hakkındaki teorik bilgileri sorgulayarak anlamaktır. 8 hafta sürecek atölye boyunca, öykü çatısı, kırılma noktaları (plot points ve climax), karakterler (protagonist, antogonist), gerilim yaratma, engeller koyma, atmosfer yaratma konuları ana ekseni oluşturacak, Aristoteles ve Freytag modelleri üzerine konuşulacaktır.

 

Öykü cümlesi, yazarın derdi, anlatıcının seçimi konularının ardından, 5. hafta itibariyle katılımcıların öykü yazma serüveni başlayacaktır. Tüm katılımcıların belirleyeceği ortak konu üzerine, öykü cümlesinin bulunması, dert, çelişki, karakter(ler) ve gerilim öğelerinin belirlenmesi ve bunlar çerçevesinde kurgunun inşası hedeflenecektir. Kurgunun genel hatlarıyla oluşturulmasının ardından anlatıcı seçimi ve atmosfer tüm katılımcılarla birlikte oluşturulacak ve öykünün tamamlanması katılımcılara bırakılacaktır. İki hafta sürecek bu çalışma sonrası 7. hafta itibariyle katılımcılar üstteki çalışmayı kendi öyküleri için yapacak ve kurgu oluşturma adımına kadar getirdikleri öyküyü, yazım sürecine başlamadan önce, diğer katılımcılara sunacaklardır.

KATILIMCILARDAN BEKLENTİLER:

Atölye öykü yazmak (ya da öykü yazmanın yöntemlerinden birini öğrenmek) isteyen herkese açıktır.

Her ders öncesi yürütücünün belirlediği en az 1 film izlenmesi, 1 ya da 2 öykü okunması ve bu eserlerin derste ifade edilen yönde analiz edilmesi...

Yazma ödevlerini içten ve iyi niyetle tamamlaması...

YERİ ve SÜRESİ:

Atölye Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (Kadıköy-Bahariye),

18 Kasım (2017) Cumartesi başlayarak 6 hafta aynı gün 11:00-14:00 arası olacaktır.

 

HAFTALIK PLAN:

 

18 Kasım: Tanışma, Yazmak Nasıl Öğrenilir, Marquez’in Önsözü

25 Kasım: Poetika, Öykü Bütünlüğü, Baht Dönüşü, Gerilim Şeması

02 Aralık: Atmosfer Yaratmak, Karakterler, Karakter

09 Aralık: Gerilim İnşası, Çatışmalar, Tepe Noktası ve Çözüm

16 Aralık: Yürütücünün Öyküleri Üzerinden Analiz, Öykü İşçiliği

23 Aralık: Katılımcı Öykülerin Sunulması ve Fanzinin Yeni Sayısına Katkı

 

ÜCRETİ:

Atölye ücreti 250 TL'dir.

Bu ücret NHKM'ye ödenmektedir.

Yürütücünün bu atölye için maddi bir beklentisi bulunmamaktadır.

 

Başvuru İçin: http://nhkm.org.tr/edebiyat-atolyeleri/

Detaylı Bilgi İçin: bcgenc@gmail.com ve www.bariscagrigenc.com

bottom of page